

Till användare av strålning

Röntgenundersökningar av djur
I tillsynen av veterinärmedicinsk röntgenverksamhet betonas arbetstagarnas strålsäkerhet.
Användningen av röntgenstrålning på veterinärmottagningar har ökat år för år. I början av 2000-talet fanns det cirka 200 apparater som användes för röntgenundersökning av djur, medan det idag finns cirka 280 veterinärmedicinska röntgenapparater. Enligt uppskattning görs i Finland årligen fler än 170 000 röntgenundersökningar av djur vid cirka 230 olika verksamhetsställen. Strålskyddslagen kräver att det för användning av en röntgenapparat har beviljats ett säkerhetstillstånd och att apparaten och utrymmena uppfyller strålsäkerhetsföreskrifterna. Strålsäkerhetscentralens krav på utövare av veterinärmedicinsk röntgenverksamhet ges i direktiv ST 8.1.
För att få röntgenbilder av hög kvalitet är det viktigt att djuret är orörligt under pågående undersökning. Fasthållaren är oftast någon i personalen eller djurets ledsagare. Behovet av att upprepa bildtagningen kan minskas genom att lugna eller söva ner djuret medan undersökningen pågår.
På grund av varierande undersökningsförhållanden kan strålsäkerheten vid röntgenundersökningar av djur inte alltid säkerställas endast genom apparat- eller konstruktionstekniska lösningar. Därför är det särskilt viktigt att ombesörja personalens, fasthållarnas och andra personers strålsäkerhet och använda strålskyddsutrustning. Genom individuell dosövervakning kan man bevaka att arbetssätten är tillräckligt trygga.
Strålsäkerhetscentralen gjorde 2013 en enkät till utövare av veterinärmedicinsk röntgenverksamhet där man kartlade antalet röntgenundersökningar av djur, vem som i praktiken utför röntgenundersökningarna av djur och hur dessa personers individuella dosövervakning har ordnats samt underhållsarrangemangen och kvalitetskontrollen för en veterinärmedicinsk röntgenapparat.