Ajankohtaista Ajankohtaista
Ajankohtaista

Sisältöjulkaisija

null Väärennetyt testaustodistukset eivät heikentäneet ydinvoimalaitoksien turvallisuutta

Väärennetyt testaustodistukset eivät heikentäneet ydinvoimalaitoksien turvallisuutta

3.9.2015 klo 15:02
Verkkouutinen

Loviisan ja Olkiluodon ydinvoimalaitoksille on toimitettu venttiilejä, joiden materiaalien testaustodistukset olivat väärennettyjä. Asennettujen venttiilien osalta tiedetään, että ne eivät ole vaarantaneet laitosten turvallisuutta.

Ydinvoimalaitoksiin venttiilejä myyvä yritys ilmoitti heinäkuussa Fortumille ja TVO:lle, että venttiilien valmistajalle raaka-aineita myynyt metallitukkuliike on väärentänyt testaustodistuksia. Näitä venttiilejä on toimitettu myös muiden maiden ydinvoimalaitoksiin.

Venttiilejä oli asennettu pääasiassa mittausputkistoihin. Voimayhtiöiden ja STUKin tekemissä tarkastuksissa materiaali osoittautui vaatimukset täyttäväksi lukuun ottamatta kahta Loviisan voimalaitokselle asennettua venttiiliä. Ne vaihdetaan käynnissä olevan vuosihuollon aikana.

Lisätietoja:

Apulaisjohtaja Tomi Routamo, puh. (09) 759 88 577
Tiedottaja Risto Isaksson, puh. (09) 759 88 208

Ydinturvallisuus
Päivitetty
10.12.2015 klo 13:44