


Sisältöjulkaisija
STUK on aloittanut yhteistyön säteily- ja ydinturvallisuusviranomaisen perustamiseksi Saudi-Arabiaan
Säteilyturvakeskus (STUK) on aloittanut Saudi-Arabian viranomaisten kanssa yhteistyön säteily- ja ydinturvallisuusviranomaisen perustamiseksi Saudi-Arabiaan. STUKin yhteistyökumppani Saudi-Arabiassa on King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (K.A.CARE). Hankkeen käynnistänyt kokous pidettiin Riadissa 23. ja 24. huhtikuuta.
STUK auttaa K.A.CAREa turvallisuusviranomaisen perustamisessa sekä valvontajärjestelmän ja turvallisuussäännöstön kehittämisessä. STUK osallistuu myös henkilöstön kouluttamiseen ja avustaa työntekijöiden rekrytoinnissa.
Yhteistyön taustalla on Saudi-Arabian suunnitelma ydinenergiaohjelman käynnistämiseksi. Tästä syystä myös viranomaisen perustaminen on tullut ajankohtaiseksi. Yhteistyön on suunniteltu jatkuvan useita vuosia.
STUKille yhteistyö on osa maksullista palvelutoimintaa, joka auttaa kehittämään kotimaassa tehtävää säteily- ja ydinturvallisuustyötä.
Lisätietoja:
Pääjohtaja Petteri Tiippana, puh. (09) 759 88 200
Tiedottaja Riikka Laitinen-Sorvari, puh. (09) 759 88 210