Ajankohtaista Ajankohtaista
Ajankohtaista

Sisältöjulkaisija

null Pieni määrä radioaktiivista jodia jälleen Rovaniemen ilmassa

Pieni määrä radioaktiivista jodia jälleen Rovaniemen ilmassa

3.3.2017 klo 09:38
Verkkouutinen

Säteilyturvakeskus havaitsi Rovaniemen ilmassa radioaktiivista jodin isotooppia helmikuun lopussa. Jodi-131:n pitoisuus oli  20.–27.2. kestäneellä mittausjaksolla 0,3 mikrobecquerelia kuutiometrissä ilmaa, eli hyvin pieni mutta mitattavissa.

Helmikuun lopussa Rovaniemen havainto oli ainoa Suomessa. Edellisen kerran radioaktiivista jodia mitattiin tammikuun toiselta viikolta helmikuun alkuun kerätyissä näytteissä. Tuolloin jodia oli Rovaniemen lisäksi myös Kotkassa kerätyssä näytteessä.

Tammikuussa ja helmikuun alkupäivinä jodia havaittiin monissa muissakin Euroopan maissa. Pitoisuudet olivat kaikkialla hyvin pieniä, ihmisten ja ympäristön turvallisuuden kannalta merkityksettömiä.

Jodin alkuperää ei edelleenkään tiedetä. Jodi-131:tä käytetään yleisesti lääketieteessä kilpirauhasen liikatoiminnan ja kilpirauhassyövän hoidossa ja sitä valmistetaan monissa maissa eri puolilla maapalloa.

Lisäys 6.3. Jodia myös Kajaanin näytteessä

Kajaanissa 7.2.–28.2. kerätyssä ilman hiukkasnäytteessä oli myös jodi-131:tä. Pitoisuus Kajaanissa oli 0,3  mikrobecquerelia kuutiometrissä ilmaa. Kajaanin hiukkasnäytteen keräysjakso oli 21 vuorokautta ja mittaustulokset valmistuivat maanantaina 6.3. On mahdollista, että Kajaanissa havaittu jodi on peräisin samasta lähteestä ja samasta päästöstä kuin Rovaniemellä helmikuun lopussa havaittu.


Lisätietoja:

Ulkoilman radioaktiiviset aineet STUKin nettisivuilla

Laboratorionjohtaja Maarit Muikku, puh. (09) 759 88 509
Viestinnän asiantuntija Risto Isaksson, puh. (09) 759 88 208

Säteily ympäristössä
Päivitetty
6.3.2017 klo 17:26
Lisätty tieto Kajaanin havainnosta 6.3.2017