


Sisältöjulkaisija
OL3:n käyttöönotto jatkuu STUKin valvonnassa
Teollisuuden Voima Oyj (TVO) jatkoi huhtikuun alun jälkeen Olkiluodon ydinvoimalaitoksen kolmosyksikön käyttöönottoa, kun reaktoriteho oli 30–60 prosenttia täydestä tehosta. Säteilyturvakeskus (STUK) on julkaissut viimeisimmät kuulumiset OL3 -laitosyksikön valvonnasta.
Käyttöönoton aikana TVO ja laitostoimittaja ovat tehneet myös ydinvoimalaitoksen turbiinisaarekkeella korjauksia ja tarkastuksia, joiden ajaksi laitos on ajettu niin sanottuun kylmään sammutustilaan. Turbiinisaarekkeelta on löydetty sinne kuulumattomia irto-osia. Nyt kesäkuun puolivälissä korjausseisokki vielä jatkuu.
STUK edellyttää, että TVO selvittää ennen laitoksen käynnistämistä, että irto-osalöydöksillä ei ole vaikutusta ydinturvallisuuteen.
Ennen korjausseisokkia TVOn ja laitostoimittajan tekemissä käyttöönottokokeissa laitos on käyttäytynyt turvallisesti.
Meneillään olevan korjausseisokin jälkeen OL3:n ydinteknistä käyttöönottoa jatketaan reaktoritehon ollessa 60 prosenttia täydestä tehosta. STUKin luvan TVO tarvitsee, kun se aikoo nostaa reaktorin tehon yli 60 prosentin täydestä tehosta.
Linkki:
Valvonnan kuulumisia, eli uuden ydinvoimalaitoksen käynnistäminen valvovan viranomaisen näkökulmasta.
Lisätietoja:
Mediapalvelu, Puh: 010 850 4761